Bruto nationaal geluk
Wij Nederlanders zijn gelukkig. In een internationaal geluksonderzoek geven we onszelf bijna een 8. Dat is best bijzonder, aangezien het gemiddelde geluk van een land ligt op een 6,64. Aan de andere kant is het wel begrijpelijk, zo’n hoog gelukscijfer. Met een bruto nationaal product van honderden miljarden euro’s zijn we een van de meest welvarende landen ter wereld.
Geld maakt niet gelukkig, zo leert een overbekend spreekwoord. Toch lijkt het er in Nederland wel op. Door onze welvaart hebben we goede gezondheidszorg, veel en goed voedsel en goede voorzieningen op vrijwel alle terreinen. Luxe is voor de meesten iets alledaags.
Hoewel Nederland grote welvaart kent, is het leven niet voor iedereen zonnig. Armoede hoort niet alleen bij de derde wereld en is geen ver-van-je-bedshow. Een armoededossier vertelt me dat ongeveer 1 miljoen Nederlanders in armoede leven. Armoede is voor hen een punt van grote schaamte en wordt darom zo veel mogelijk verborgen.
Ook armoede verdient een plaats in onze welvarende samenleving. We hoeven ons niet altijd gelukkig voor te doen. Er is immers een tijd om te lachen, maar ook een tijd om te huilen. Tranen kunnen een droog leven vruchtbaar maken. Tegenslagen kunnen een leven gelukkiger maken. Altijd zon geeft immers woestijn.
Ruth schreef
doe zelf niet afschuwelijk
als je het niet mooi vindt leg dan uit waarom niet..
Ruth, zou je misschien kunnen onderbouwen waarom je mijn column afschuwelijk vindt? Dan heb ik er misschien nog wat aan.
Neline
Kleinste man in rugzak de wereld over