Column: Lichamelijke oefening
Voor de sportliefhebbers onder ons belooft 2012 een goed jaar te worden. Minister Schippers van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft namelijk 70 miljoen euro uitgetrokken voor de ontwikkeling van sport in de buurt. Het aantal sportcoaches zal toenemen van 1000 naar ongeveer 3000.
Ik schaam me diep. Ik ben een goed voorbeeld van een probleemjongere op sportgebied. Als kind was ik niet anders. Mijn opvoeding werkte niet mee. De lichamelijke oefening is immers tot weinig nut. De sportiviteit zit bovendien niet in mijn genen. Mijn vader had zelfs grote moeite met het maken van een koprol. Zwemmen werd niet gestimuleerd, want „het water is voor de vissen.” Mijn eerste zwemdiploma heb ik met een snelcursus gehaald, om er zo snel mogelijk van af te zijn. In groep 4 ging ik iedere woensdag met een bibberlipje naar schoolzwemmen.
Vanaf mijn tienerjaren was ik bereid te veranderen. Regelmatig trok ik eropuit met een stevig stel hardloopschoenen aan. Bij de softbalwedstrijden op school probeerde ik zo fanatiek mogelijk te zijn. Ik heb me aangemeld bij de hockeyclub. Mijn team is dat jaar kampioen geworden. Toch kon ik geen stimulans vinden om door te gaan en na een jaar heb ik de handdoek in de ring gegooid. Sindsdien sport ik niet meer.
Ik zie uit naar het jaar 2012. Een nieuw jaar, nieuwe kansen. Na de feestmaand december staan voor veel Nederlanders het goede voornemen af te vallen en meer te sporten boven aan de prioriteitenlijst. De 70 miljoen euro voor sporten interesseert mij echter niet. Nee, het mooie van 2012 zal zijn dat ik mijn examen hoop te halen. Voor de laatste keer de uurtjes uitzitten in het gymlokaal.
Erik van Wijngaarden schreef
Beste Erik,
Bij mij op school wordt het vak gym ook afgekort met LO. Of dat staat voor lichamelijke opvoeding of lichamelijke oefening, weet ik niet. Uit je reactie kan ik ook niet goed opmaken welke benaming volgens jou goed is en welke niet. Overigens is dat van weinig belang, aangezien de correcte benaming van gym of bewegingsonderwijs niet te maken heeft met de inhoud van mijn column.
Je reactie betreffende het bijbelvers begrijp ik. Vanzelfsprekend is het doel van het bijbelvers niet om sporten af te raden. Ik heb de bijbeltekst inderdaad uit zijn context gehaald. Mijns inziens is dat echter niet verkeerd, aangezien ik een column schrijf en geen bijbels-exegetisch stuk.
Neline
Op school krijg ik gym. Dat heet dan LO, LO staat voor lichamelijke opvoeding. Het is dus heel logisch dat Neline die term gebruikt. Het vak heet namelijk zo.
Ik ben leraar bewegingsonderwijs in opleiding. Op onze opleiding hebben wij geleerd dat lichamelijke oefening een onjuiste benaming is. Door deze titel stel je dat tijdens de lessen lichamelijke opvoeding het lichaam opgevoed word, en bij bijvoorbeeld engels de geest wordt opgevoed.
Ook vind ik dat je de tekst uit de Bijbel die je gebruikt erg uit zijn verband haalt. Meer mensen doen dat, dus het is niet raar. Maar de hele tekst is:"Want de lichamelijke oefening is tot weinig nut; maar de godzaligheid is tot alle dingen nut, hebbende de belofte des tegenwoordigen en des toekomenden levens." Hieruit blijkt dat Paulus niet bedoeld dat je niets aan bewegingsonderwijs hebt, maar dat het niet het belangrijkste is.
Graag je reactie hierop!
Erik
Erik van Wijngaarden schreef
Hoi Erik,
Ik heb voor deze titel gekozen omdat hij het onderwerp van de tekst verwoordt en misschien net wat meer aandacht trekt dan 'sporten' of iets dergelijks. Bovendien gebruik ik dezelfde benaming voor sporten in de tweede alinea.
Neline
Ik vraag me af waarom je Lichamelijke Oefening als titel bij deze column hebt gekozen?
Kleinste man in rugzak de wereld over