In de winkel

>> 31-10-2011 | 15:47 | ds. J. M. D. de Heer, Middelburg <<
 

Hoe moet je ermee omgaan als je in een winkel werkt waar je dingen verkoopt die tegen Gods gebod ingaan? Je kunt toch niet zomaar ontslag nemen?

We leven in een verwarde tijd waarin steeds minder rekening wordt gehouden met de Heere en Zijn Woord. Dat kom je haast overal tegen. Het is bijna ‘gewoon’ als winkels spullen verkopen die tegen Gods gebod ingaan. Denk aan een doorsneesupermarkt met rekken vol tijdschriften. Of een algemene boekhandel met onchristelijke boeken. Trouwens; kun je een boek verkopen van een predikant die loochent dat God bestaat? Maar ook in een apotheek kun je voor moeilijke vragen komen te staan. Of je geweten spreekt als je een krant bezorgt met zondagssport. En dan hebben we het nog niet over zondagsopening, wat voor veel winkeliers geen probleem meer is.

Een verwarde tijd vraagt om bewuste keuzes. Ik hoop althans dat je niet zegt: „Over zulke vragen denk ik niet na, hoor, dat is mij te lastig. De winkelier is verantwoordelijk, punt uit.” Maar, ben ik dan niet verantwoordelijk? (2 Kor. 5:10).

Ons leven vraag om biddende keuzes (1 Thess. 5:17). Ligt daar het probleem misschien? We maken veel keuzes omdat we zelf iets leuk vinden. De vraag wat de Heere wil, stellen we vaak pas heel laat. Of misschien helemaal niet. Toen de Heere Saulus bekeerde, kwam deze vraag juist heel snel over zijn lippen (Hand. 9:6). Door de wijze koning Salomo roept de Heere ons ertoe op om Hem te kennen in al onze wegen (Spr. 3:6, met de leerzame kanttekening).

Wat is onze grootste zonde? In het paradijs erkenden we de Heere niet meer als onze God en Wetgever. We wilden voortaan zelf keuzes maken. Daarom is er een grondige vernieuwing nodig, een wedergeboorte door de Heilige Geest.

Wie door genade de Heere leert erkennen, kan niet meer alle keuzes maken. Je wordt bang voor de zonde, omdat die Gods Naam onteert. Je wordt bang voor jezelf, omdat je al zo veel verkeerde keuzes maakte. Psalm 25:2 wordt nu vaak gebeden: „Heere, ai, maak mij Uwe wegen, door Uw Woord en Geest bekend.”

Het kan betekenen dat we niet meer durven solliciteren naar een baan die op zichzelf wel interessant is, maar waar we bang zijn dat Gods gebod in het geding komt. Het kan zelfs betekenen dat we ontslag nemen, omdat ’s Heeren gunst meer waard is dan dit leuke werk. Natuurlijk moet je zoiets niet in een opwelling doen. En zeker niet zonder gesprek met de chef of eigenaar.

Nog mooier dan ontslag nemen is het wanneer de winkel het assortiment aanpast aan wat de Heere vraagt. Bestaat dat? En als ik ontslag neem, dan zit ik zonder werk! Beste vriend(in), denk groot van de Heere. In Spreuken 3:6 lezen we ook: „Hij zal uw paden recht maken.” De Heere is een God van wonderen, ook in het dagelijks werk. De Heere geeft niet altijd direct antwoorden. En toch, wie het door genade met Hem leert wagen, komt niet beschaamd uit. Want: God Die helpt in nood, is in Sion groot.

Via puntuit.nl/menens kan je altijd eerdere afleveringen van deze rubriek inzien.

 
reacties
5 reacties  1 van 1 

ikjuh
31 okt 2011 - 20:05
Quote
Maar er is toch niks mis met het verkopen van comdooms? Sommige artikelen zouden we zelf misschien niet kopen, maar zijn ook niet zondig. Zoals Eef zegt, je hoeft niet overal achter te staan. Maar dingen verkopen waarmee God pijn gedaan wordt, zou ik dan weer niet doen, zoals een anti-christelijk boek ofzo. Persoonlijk zou ik ook niet willen werken in een winkel die op zondag open is, maar ja we kopen met z'n allen (alle refo's) wel gewoon bij allerlei winkels die op zondag open zijn.. En hoe zit het met het openbaar vervoer? Die rijden ook op zondag. We maken er allemaal gebruik van en ik ken ook een ouderling die er in werkt. Ik vond het antwoord van dhr. Post destijds ook erg goed!
eef
31 okt 2011 - 18:48
Quote
het gaat er toch eigenlijk niet om dat jij achter die spullen staat? die mensen die ze kopen moeten dat gewoon zelf weten, het is hun keuze en niet die van jou.
ilse
31 okt 2011 - 18:14
Quote
ik werk in een drogisterij er worden dus ook condooms gekocht, daar heb ik het wel moeilijk mee. maar ontslag nemen nee kben blij dat ik een baantje heb. :
W
31 okt 2011 - 17:16
Quote
Ik raad je aan om dit artikel te lezen: http://www.puntuit.nl/interessant/menens/lastige_vragen_1_566843

deze vraag lijkt nogal op jouw vraag. misschien heb je iets aan het antwoord. persoonlijk ben ik het meer eens met dhr post.

In een supermarkt bestaat maar een heel klein gedeelte van de producten die verkocht worden uit tijdschriften, veel tijdschriften zijn goed, en er zijn er ook waar we het met de inhoud niet eens kunnen zijn. Als je in een supermarkt werkt ben jij verantwoordelijk voor het vakken vullen of om mensen te helpen bij de kassa. Je doet dat als christen zo goed mogelijk: bent nauwkeurig, ijverig, vloekt niet, scheld niet, je bent vriendelijk en behulpzaam. Daaruit blijkt je christenzijn. Je bent dan niet verantwoordelijk voor het assortiment producten, of voor de manier waarop de producten gemaakt zijn. De werkgever is verantwoordelijk voor het assortiment, niet jij. Ik denk dat we nuchter moeten nadenken over de dingen: onteer ik God hiermee, wie doe ik schade aan en waarmee? Ik zit zelf op een onchristelijke school en kom soms in aanraking met dingen die tegen Gods woord zijn, ik geef dat aan en er wordt rekening met je gehouden, als je in een cadeauwinkel werkt en je geweten zegt dat het zonde is als je sigaren verkoopt zou je kunnen vragen of je bijv. neit op die afdeling hoeft te werken.
Ik snap je vraag wel en het is ook lastig, maar ik denk niet dat het dan de bedoeling om om totaal terug te trekken uit de maatschappij.

Stel dat je toch kiest om je baantje op te zeggen. bedenk dan dat je zelf ook niets meer bij die winkel kunt kopen, er worden immers producten verkocht waar jij niet achter staat en door te kopen houd je (mede) de winkel draaiende. Je kunt naar geen enkele supermarkt meer: overal worden foute tijdschriften en sigaretten verkocht. Je kunt niet naar een punt van postnl: daar worden ook loten verkocht, de kruidvat, etos, hema, enz. zijn verleden tijd: condooms. je kunt niet meer naar winkels die op zondag open zijn, niet naar restaurants, je komt niet meer bij kledingwinkels behalve warring, clementijn en college stijl, bij de andere winkels worden immers broeken en (vast ook) uitdagende kledingstukken verkocht. Je werkt niet bij winkels winkels waar ook tv's worden verkocht. Het spreekt voor zich dat je ook niet bij bovenstaande winkels kunt werken. Je kunt ook geen studie's volgen die met bovenstaande te maken hebben (ik ga bij deze voorbeelden even uit van algemeen geldende standpunten onder refo's: geen tv, geen broeken enz.)
Ik bedoel dit niet vervelend, maar ik zit gewoon even na te denken en stel me de consequenties voor. Denk goed na bij je keuze.
Lees je bijbel en bid tot God om een antwoord.

nog 1 ding: als ik de bijbel lees zie ik dat het vooral belangrijk is wat we wel doen ipv wat we niet doen. hoe laten we zien dat we christen zijn in onze houding: naastenliefde, ijver, behulpzaamheid, eerlijk zijn. het gaat veel minder om regeltjes: kan dit net wel of net niet.
OranjeBarret
31 okt 2011 - 17:07
Quote
Mooi antwoord!

5 reacties  1 van 1 
reageer
Je reactie zal eerst door de redactie beoordeeld worden voor plaatsing.
Naam (verplicht)
email-adres (verplicht)
:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh: € love nlflag
meer uit deze rubriek ...
Video

Kleinste man in rugzak de wereld over

>> 15-05-2012 | 11:37 | <<
 
De kleinste man ter wereld reist op de rug van zijn neef door Australie. In een rugzak verkent hij het land. Video ANP

Meer video's