Pesten op het net
Plaats delict? Twitter. De daders? Een paar vlotte dames. Het doelwit? Een in hun ogen oubollig geklede klasgenote op een van de reformatorische scholen. Puntuit stuitte een paar weken geleden op een bizar staaltje van digitaal pesten.
Op het sociale netwerk Twitter plaatste een aantal meiden verschillende foto’s en kleinerende reacties over een klasgenote. Puntuit bewaarde de beelden en legde ze voor aan een deskundige.
Pesten op school. Het doet pijn. Gelukkig wacht er thuis een veilige omgeving. Of toch niet? Sinds het begin van het computertijdperk kan pesten daar gewoon doorgaan. Online dan. Volgens pestdeskundige Bob van der Meer grijpt pesten via e-mail, MSN, Twitter en Facebook nog dieper in voor het slachtoffer.
U bent pestdeskundige, kunt u goed pesten?
„Hahaha... Nu ja, ik weet wél perfect hoe ik het zou moeten aanpakken. Ik ken alle pesttactieken op mijn duimpje. Maar doordat ik ook zie wat de negatieve gevolgen ervan zijn, doe ik het niet.”
Wat zijn die gevolgen dan?
„Dat zijn er heel veel. Gepeste jongeren hebben meer kans op depressies. Ze krijgen op latere leeftijd vaak relationele problemen. Vaak hebben ze last van eetstoornissen. Of kennen ze de drang om zichzelf te beschadigen. Soms leidt het zelfs tot het overwegen of pogen om een eind aan het leven te maken. Het is verschrikkelijk wat een gepest persoon meemaakt.”
Wat valt u op aan dit staaltje pesten via Twitter?
„Hier wordt een meisje kapotgemaakt. De daders plaatsen ongevraagd foto’s van haar –wat zelfs een strafbaar feit is– en maken er vervelende grappen over. Volgens de daders ziet ze er niet uit. Ze voldoet niet aan de aan de kledingseisen van de nieuwste mode. Ik kan me daar kwaad om maken. Dit raakt me diep.”
Waarom? U bent toch wel wat gewend?
„Klopt. Maar ik herken de situatie. Vanwege mijn achtergrond. Waarschijnlijk heeft het slachtoffer ouders die geen cent te makken hebben. Ik kom zelf uit een gezin met elf kinderen. Ook wij hadden niet veel geld. Dat zie je terug in de kleding. Je kunt dan niet meedoen met de mode!”
Wat gaat er dus mis?
„Het gaat jongeren om uiterlijkheden. Altijd bij de groep willen horen, dát is het probleem. Als iemand zich anders kleedt of anders doet, hoort hij of zij er al snel niet meer bij. Die persoon wordt buitengesloten. Het slachtoffer kan zelfs de zondebok van de groep worden. Frustraties en agressie worden dan afgereageerd op deze persoon.
Jongeren moeten naar het innerlijk kijken. Het gaat niet om de groep maar om het individu. Iedere klasgenoot is een persoon met gevoelens.”
Richt digitaal pesten meer schade aan dan gewoon pesten?
„Gewoon pesten vindt altijd plaats in een kleine groep. Het blijft bijvoorbeeld beperkt tot het schoolplein.
Pesten via internet ziet de hele wereld. Iedereen kan het lezen. Je kunt je online verder veel moeilijker verdedigen. Doorgaans blijft het ook nog eens voor altijd zichtbaar.
Digitaal pesten reikt dus vele malen verder. De pesterijen achtervolgen het slachtoffer tot op zijn eigen kamer. Het grijpt veel dieper in.”
Wat kun je als jongere aan pesten doen?
„Ga niet mee met de grote groep. Vraag je af waar je mee bezig bent. Let meer op het innerlijk van de ander. Iedereen is waardevol!
Voel je ook meer verantwoordelijk voor elkaar. Jongeren kunnen hun benen uit het lijf lopen voor kinderen in Afrika. Maar let dan ook op elkaar! Vergeet je klasgenoot niet.”
En als klas?
„Als schoolklas moet je aan het begin van het jaar regels over pesten opstellen. Het doel daarvan is dat iedereen zich in de klas veilig voelt. Jongelui kunnen elkaar dan ook aanspreken op de eigen regels. Scholen zouden sowieso beter beleid moeten maken. Pesten moet structureel aangepakt worden.
Als ik voorlichting geef op christelijke scholen wijs ik ook altijd op de Bijbel. Een van de centrale boodschappen uit het Oude en het Nieuwe Testament is namelijk de zorg voor de zwakken – voor degenen die anders zijn. Als je dat als christen beseft, kun je die ‘aparte’ klasgenoot niet pesten.”
Vergeet de context niet waarin dat gezegd werd, dat is geen vrijbrief om andere niet te mogen bekritiseren!
In dit geval was het gewoon een (onbedoelde) digitale schandpaal, niks mis mee.
en dat jullie die tweets hebben geplaatst is misschien wel een beetje dom geweest maar misschien hebben de pesters er wel van geleerd
maar dat jullie die foto van het meisje die op twitter is gezet om HAAR te pesten bij dit artikel hebben geplaatst hoe moet dat meisje zig nu voelen helemaal omdat ze niet wist dat ze op twitter stond en dan komt ze het via de puntuit te weten!!! dat vind ik egt het toppunt van ergens niet bij nadenken wij zeggen altijd EERST DENKEN DAN DOEN dat had hier ook moeten gebeuren als dat was gebeurd had deze foto en misschien die tweets hier niet gestaan omdat als je logisch nadenkt je zowie zo weet dat die foto voor het slachtoffer verschrikkelijk zijn
en omdat nu heel nederland dit te zien krijgt niet dat ze voor gek staad helemaal niet die pesters staan voor gek met hun tweets maar omdat nu die pesters kunnen zeggen kijk nu ziet heel nederland je in die stomme oudbollige kleren dat is lekker zeg
jullie zouden oko niet willen dat er zo'n foto van jullie geplaatst zal worden
verder een heel goed artikel
Ik denk dat het meisje het niet leuk vond dat ze werd gepest , maar dat je zonder toestemming een foto van haar publiceerd word het voor haar alleen maar erger. en zomaar dingen van twitter afhalen terwijl de mensen een slotje op hun twitter hebben . dus beveiligd hebben zodat mensen niet hun tweet lezen , vervolgens gaat publiceren mag geneeens.
en vevolgens als de '' pesters '' er achter komen dat ze in dit artikel staat , gaan sturen '' suprise '' vind ik ook niet kunnen . en jullie hebben geneens toestemming van de school gehad waar de '' pester'' op zit.
Ik snap dat pesten niet leuk is , maar vervolgens dit allemaal gaan publiceren zonder toestemming van de '' pesters'' gaat te ver.
met vriendelijke groeten.
Anononiem schreef
Niet mee eens. Heel goed dat ze er aandacht aan besteden
Maar als ik je nog een tip mag geven: Probeer je pesters toch te vergeven, want dit helpt voor de verwerking van je verleden en je kunt daardoor 'beter' verder leven. Natuurlijk kan je je verleden niet 'deleten', maar verwerken wel.
anoniem schreef
Een pester heeft niet in de gaten wat het met de gepeste persoon doet. Je loopt schade op voor je hele leven. Als ik naar mezelf kijk, zie ik een onzeker persoon die snel emotioneel is. Daarnaast heb ik last van eetbuien en ben heel stil en teruggetrokken.
Ik zou zo graag anders wezen, maar mijn verleden heeft ervoor gezorgd dat ik zo geworden ben.
Waarom ik gepest ben? Wist ik dat maar... Nooit heb ik er met de pesters over gepraat en heel diep in mijn hart kan ik ze ook niet vergeven wat ze bij mij hebben gedaan. Ze zijn zichzelf er waarschijnlijk niet eens van bewust!
ze zijn niet echt arm ofzo volgensmij maar ze loopt idd niet volgens de laatste mode, mrjaa wat maakt dat uit zeg!! kvind et echt kinderachtig.
dat was mijn mening haha
Door mijn dochter werd ik op dit artikel gewezen. Schrijnend! Die bijgeplaatste foto bedoel ik dan natuurlijk.
Ze was er (ter-)echt boos over. Jammer dat u die fout heeft begaan en hiervoor niet een vorm van excuses weer geeft.
Vr groet,
Jan.
niet dat ik voor pesten ben helemaal niet zelfs, maar ik vind dit eerder een mening over hoe iemand eruit ziet, dat mag je toch uiten? En ik denk dat nu meer mensen het weten omdat jullie het in de krant hebben gezet want anders was het een beetje binnen de school gebleven, want wie moet je anders volgens? en nu weten veel meer mensen het als ik eerlijk ben ...
Naschrift 1: Maak niet zo'n drukte, mensen! Ik weet zeker dat dit meisje nu veel meer begrip en liefde vanuit haar omgeving zal krijgen! En dat is toch het belangrijkste?
Havo'ers Van Lodenstein College doen examen aardrijkskunde