DEN HAAG – In de vier jaar dat de Nederlandse missie in Uruzgan duurde, trokken enkele gebeurtenissen de aandacht. Een overzicht.
Chenartu: op 22 maart 2007 schieten Nederlandse gevechtshelikopters vier inwoners van dit dorp neer en verwonden er zeven. Achteraf blijkt dat zij juist meehielpen een politiepost te beschermen tegen een aanval van de Taliban.
Chora: van 16 tot en met 20 juni 2007 slaan Nederlandse militairen samen met Afghaanse collega's een aanval van de Taliban af. Zestig tot zeventig burgers worden gedood, van wie driekwart door Nederlands vuur van grondtroepen, Apaches en F-16's. De hoogste ISAF-commandant heeft kritiek op het gebruik van de pantserhouwitser, het zwaarste kanon. Maar volgens de NAVO-top en de minister is het oorlogsrecht niet geschonden. Het OM is het daarmee eens.
Friendly fire: op 12 en 13 januari 2008 worden twee Nederlandse en twee Afghaanse militairen gedood doordat zij onbedoeld onder vuur worden genomen door eigen troepen. Eén Nederlander raakt zwaargewond en moet zijn benen missen. Bijzondere omstandigheden en tactische fouten leidden tot de fatale gebeurtenissen, blijkt later uit onderzoek.
Non-actief: in september 2008 weigert een heel peloton in Uruzgan een verkenningsopdracht uit te voeren, omdat er te weinig voorbereidingstijd zou zijn. De eenheid wordt tijdelijk op non-actief gesteld en twee groepscommandanten teruggehaald naar Nederland. Die zijn het er niet mee eens en krijgen na enkele procedures een vorm van eerherstel.
Willems-Orde: in mei 2009 ontvangt kapitein Marco Kroon wegens zijn heldhaftige optreden in 2006 in Uruzgan de Militaire Willems-Orde, de hoogste en oudste koninklijke dapperheidsonderscheiding. Een half jaar later wordt Kroon, die ook een café runt, verdacht van overtreding van de opium- en wapenwet. De zaak is nog niet afgerond.
F-16: een Nederlandse F-16 die door de ISAF wordt ingezet in Helmand raakt onbedoeld burgers bij een bombardement op een buitenwijk van Lashkar Gah, de hoofdstad van die provincie. Negen mensen, onder wie vrouwen en kinderen, komen om. Ze zaten in een huis van waaruit werd geschoten. De piloot hield zich aan alle procedures.
tekst ANP, beeld ANP en EPA
Reacties
0maraagt2010-08-02 13:32
er zijn tog nog wel meer gebeurteniseen gebeurd(beschietingen doden)
Reacties