Menens: Mag je naar een ander kerkverband overstappen?
Als je geen voedsel krijgt onder de preek, mag je dan naar een ander kerkverband gaan?
„Eet vanavond ff bij Jeroen, ze eten daar friet.” Ze moet glimlachen om het appje. Zo ontloopt haar zoon mooi de bloemkool waar hij niet van houdt. Na de glimlach denkt ze na. Als de andere kinderen dit voorbeeld volgen? De een zegt dat ze geen spinazie lust, de ander wil elke avond wel een pasta, de derde eet het liefst alleen brood.
Geen voedsel onder de preek, schrijf je. Wat bedoel je daarmee? Ik denk aan een meisje met een droefheid naar God (2 Kor. 7:10), een jonger naar verzoening met God (Matth. 5:6), een verlangen om voor de Heere te leven (Hand. 9:6). Diep in het hart leeft de vraag: Wie is de Zaligmaker? Hoe kan ik Hem kennen? Als er voor haar geen antwoorden zijn op haar vragen, dan is er geen voedsel onder de preek. Dat is ernstig, heel ernstig.
Ik denk dat dit meisje eerst naar zichzelf wijst. Ging ik biddend naar de kerk? Hoelang liet ik de Heere al wachten? O, dan ben ik geen antwoord waardig. Ze bedenkt zich wel tien keer voordat ze zegt: Er was geen voedsel.
Het kan gebeuren dat de preek schraal is. Tot die conclusie kom je natuurlijk niet in je eentje. Of met wat kritische vrienden. Wees voorzichtig (Jer. 17:9). Als de preek schraal is, is de prediker schraal, zo zei ds. Smijtegelt. Dan is er veel gebed voor de dominee nodig of Hij dicht bij de Heere mag leven. Krijgt de dominee zelf geestelijk voedsel, dan zit er ook voedsel in de preek. Dan deelt hij dat met liefde uit. En dat merk je in de kerk.
„Ze eten daar friet.” Lekker, die friet. Elke avond. En chips. En cola. Toch is je moeder wijzer. Wat lekker smaakt, is niet altijd gezond. Daarom ook de vraag: Zit je misschien met een bepaalde smaak te luisteren? En als de preek anders smaakt? Misschien is dat juist wel gezond voor je. Of kwam je op een discussiesite kritiek op de prediking tegen die je meenam naar de kerk? Ik denk dat je dan het voedsel misloopt. Anderen, die met honger kwamen, kregen het juist wel.
Dan maar naar een andere kerk gaan? Misschien is het wel de gemakkelijkste weg. Maar ontloop je dan het probleem niet? En als dan de boodschap van Maria voor jou is: „Hongerigen heeft Hij met goederen vervuld, en rijken heeft Hij ledig weggezonden” (Luk. 1:53)? Dat eerste, ja, dat wens ik je van harte toe, voor het tweede heb ik je niet over.
Meer artikelen
29 nov. 2019 11:00
Menens: Is het verkeerd om iets te willen hebben?
Is het verkeerd om iets te willen hebben? Er staat toch: Gij zult niet begeren?
15 nov. 2019 9:07
Menens: Waarom heeft de ene gemeente vaker een predikant dan een andere?
Hoe kan het dat sommige vacante gemeenten bijna nooit leesdienst hebben en andere best vaak?...
1 nov. 2019 8:52
Menens: Wat is de ziel?
Volgens Wikipedia staat ziel in het algemeen voor: het binnenste. Dat is een mooie omschrijving....
25 okt. 2019 14:00
Menens: Mag je meedoen met de boerenprotesten?
Pas gingen de boeren met de trekker naar Den Haag om te protesteren. Dat vond ik super mooi. Mijn...
25 okt. 2019 10:23
Menens: Kan ik tot Christus komen?
We leren dat bekering een werk van God is. Maar er staat in de Bijbel: „Wie tot Mij komt, zal Ik...
17 sep. 2019 9:10
Menens: Waarom lijkt het voor pubers lastiger om God te dienen?
Het lijkt wel alsof het voor pubers lastiger is om God te dienen dan voor jongvolwassenen en...